Hudba při svatebním obřadu je individuální záležitost. Nechte si ji připravit na míru.

aisle-1846114_1920Každý, kdo chce dodat obřadu jedinečnost a umocnit jeho atmosféru, volí živou hudbu. Někdy vyjde spolehnout se s výběrem interpretů na doporučení přátel nebo zkušenosti jiných snoubenců. Přečtěte si, jak poznat tuctového muzikanta od toho, který vám zahraje podle vašeho přání.

Jak vybrat styl? Nechte si udělat více návrhů!

Základem je osobní přístup. Před samotným výběrem konkrétních písní, si určete klíčové části průběhu svatby, do jakého stylu bude svatba směřovat (např. romantická, klasická, moderní apod.), které písničky „musí zaznít“, nebo naopak u kterých si nejste jisti jejich vhodností.

Není dobré omezovat výběr hudby konkrétním repertoárem, proto si ho nechte jen pro základní představu. Každý schopný muzikant nebo kapela vám jistě zahraje podle přání. Předejdete tak situaci, že i když jste chtěli něco „svého“, zase skončíte u pochodu od Wagnera. Nemyslete si ale, že i ten nelze zahrát různým způsobem.

Aranžmá

Vlastní úprava písniček

Když chcete živou hudbu a jedinečný zážitek z jejího poslechu, nechte si zpracovat aranžmá. Zvolte si, zda má hudba co nejvíce odpovídat originální verzi nebo z originálu např. jen vycházet. Někdy nemusíte zasahovat příliš do samotné písničky, ale třeba změnit hudební nástroj, který hraje hlavní melodii. Z oblíbené písně lze také udělat hudební podklad, použitelný v jiných částech obřadu pro udržení žádoucí atmosféry.


bride-1822580_1920

Nahrávka jen pro vás!

Většina hudebníků pořizuje nejen profi nahrávky pro účely propagace, ale i záznamy ze zkoušek. Muzikanti díky nim zlepšují provedení a vy si můžete poslechnout, zda Vám úprava vyhovuje. Nezapomínejte, že nahrávka by měla být v délce, která odpovídá reálnému provedení během obřadu.

Úprava hudby je vždy možná, ale myslete na to, že pouze s dostatečným předstihem můžete hudbu měnit tak, aby odpovídala vaší představě.

Improvizace při obřadě

bloom-1836315_1920Nezapomeňte si určit, jakou hudbu budete chtít v případě různých časových prodlev. Jsou to písně „navíc“ nebo opakující se, které mohou muzikanti přidat. Většinou se jedná o hudbu ke gratulacím a před samotným obřadem. Vyplácí se navíc stanovit, co mohou muzikanti vynechat nebo zkrátit.

Základní postup – Jak vybrat hudbu na svatební obřad?